Fiat Freemont
Fiat Freemont

Rok výroby 2011 - ...

Wikipedia: http://it.wikipedia.org/wiki/Fiat_Freemont

Kategorie: Fiat Freemont

Fiat Freemont (SJ (označeni nodelů) je crossover SUV představené automobilkou FIAT v roce 2011. Jde o Dodge Journey upravený pro evropský trh . Freemont i jeho o 3 cm nižší dvojče se vyrábí v mexické Toluce. V nabídce Fiatu nahradil Freemont automobily Fiat Croma II a MPV Fiat Ulysse a Fiat Multipa.

Pokusů amerických automobilek o masovější proniknutí jejich konfekce na evropský trh už bylo nepočítaně a dá se říci, že až na pár světlých výjimek skončily zpravidla fiaskem. Důvody byly přitom stále tytéž. Obyvatelé starého kontinentu v první řadě odmítají úplně akceptovat americkou filozofii auta jako vyloženě spotřebního materiálu, s čímž zpravidla souvisí řada charakteristických rysů, které jsou zaoceánským výrobkům společné. Když pomineme často poněkud kontroverzní vzhled, bývá kamenem úrazu nevábné provedení interiéru (i u luxusních aut), zastaralá mechanika, velké provozní náklady a v neposlední řadě problematická spolehlivost. Poslední dekáda přinesla v tomto směru globální posun spočívající ve snaze amerických koncernů prorazit do světa cestou různých rafinovaných marketingových kouzel páchaných prostřednictvím evropských či asijských spojenců, podle toho jak se zrovna přelévají sféry vlivu na automobilové mapě. Z Daewoo je tak rázem Chevrolet, v evropském měřítku je ale v současnosti nejmarkantnějším případem propojení koncernů Fiat a Chrysler.

Impozantní vizáž Freemontu nezapře svůj zaoceánský původ a naplňuje do puntíku vizi rodinného Fiatu/Dodge jako typického crossoveru. Celá rozložitá karoserie totiž svými proporcemi lavíruje na pomezí SUV, velkoprostorového auta a koneckonců třeba i velkého kombíku. Jak jsme se později přesvědčili, pravda se nejvíce blíží prostřední variantě. Odlišností Fiata od původního Dodge byste na autě mnoho nenašli a základním rozpoznávacím znakem tak zůstává vkusně „fiatizovaná“ přední maska. Dobrému dojmu bezesporu přispívá, že původní koncept není podobně brutální jako design výběhových Chryslerů převtělených v Lancie a Freemont zkrátka vypadá mnohem evropštěji. S nečekanou dávkou elegance v sobě snoubí dominantní agresi typického Američana s mírumilovným, ba až usedlým evropským naladěním. Právě tahle šikovná synergie designu by mohla být při výběru rozhodující a Freemont si v tomto ohledu vede mnohem lépe, než třeba konkurenční „Chevy“ Orlando.

Bezklíčový nástup na poměrně vysokou palubu rodinného křižníku vám připomene, že máte co do činění s autem s geny SUV. Dveře (zejména zadní pár) se na druhou stranu otevírají do takového úhlu, že se vám snad ani nebude chtít věřit, že jste je ještě nevylomili z pantů. Sedmimístný interiér je zajímavou směsicí typicky amerických řešení s neoddiskutovatelnou praktickou kvalitou blízkou evropským zákazníkům. Masivní, ale přitom elegantní přístrojová deska stejně jako veškeré ostění proto disponuje příjemně měkkým stavebním materiálem, za který by se nemuselo stydět ani dražší evropské auto. Dominantním rysem je velký důraz na komfort, což se týká všech sedaček s čalouněním, jehož tuhost připomíná francouzskou klasiku ještě před germanizací. Přístrojové vybavení skýtá několik prvků, na které si našinec bude chvíli zvykat, nakonec jsem však usoudil, že vše má svojí logiku a smysl. Bavím se hlavně o ovládání multimediálního systému tlačítky z volantu (a zákeřně též zpoza volantu), nebo zapínání stěračů z levé páčky – pravá tam totiž vůbec není. Proporce přístrojovky jsou nadčasově jednoduché bez zbytečných kudrlinek. Testovanému stupni výbavy chyběla ze zásadnějích komfortních prvků asi jen navigace, v každém případě bych ale ocenil větší informační displej na středovém panelu.

Vedle překvapivě kvalitního zpracování (zejména v přední části) ja dominantou salonu Freemontu vysoká míra praktičnosti i variability. Kromě standardních „úložišť“ zbytečností a obligátně velkého množství držáků na nápoje v autě najdete třeba taky velkou schránu pod sedákem spolujezdce, další „konspirační“ přihrádky jsou pod podlahou cestujících ve druhé řadě nebo pod přepážkou dna zavazadelníku. K tomu jsou k mání zásuvky na 12 V, síťky, háčky, kotvící oka nebo trojzónová klimatizace s vlastním ovládáním pro zadní sektor. „Trojka“ ve druhé řadě nabízí sama o sobě velké pohodlí, s jednotlivými sedačkami lze ale navíc všemožně šoupat, sklápět je nebo vysunovat ze sedáku „bobky“ pro děti. Sklopení spolujezdcova opěradla pak umožní pohodlné natažení nohou. Přístup do třetí řady je v rámci možností velmi dobrý, když stačí zatáhnout za páčku a krajní sedadlo ve druhé řadě se sklopí a poodjede. Zadní dvojice nabídne důstojné sezení i méně vzrostlým dospělým a v případě potřeby obě sedátka snadno zasunete pod podlahu kufru, čímž získáte celkových 540 litrů pro zavazadla. Sklopení druhé řady pak Freemont přetvoří na obstojnou dodávku.

Není to tak dávno, co jsem se na těchto stránkách nepředstíraně dojímal z nevídaně pohodlného podvozku Lancie Delta. A už vůbec jsem tehdy nečekal, že bych se podobně mohl rozplývat nad komfortem auta, kterému se dá říkat také SUV. V masivní karoserii ten fakt trochu zaniká, ale Fiat Freemont má sériově obuté devatenáctipalcové pneumatiky a to už chce sakra dobré naladění, abyste si při jízdě nepřipadali jako na žebřiňáku. Všechna (opravdu všechna) ostatní „esúvéčka“ i většina „empévéček“ se sice navenek tváří jako navýsost pohodlné houpavé koráby, uspokojí ale spíš tím co od nich čekáte méně – dobrou přilnavostí v zatáčkách s malými náklony. Podovozek však právě z tohoto důvodu bývá tvrdší než u konvenčních kategorií . Jenže kdo o to opravdu stojí? Freemont se sice v zatáčkách nahne tak, že o tom víte, tenhle náznak nejistoty ale bohatě vykoupí pravým starosvětským pohpoupáníčkem a lá Citroën CX. Kdepak tvrdé rázy při přejezdu příčných nerovností, maximálně tak tlumené žuchnutí. Další neočekávanou záležitostí je naprosto přirozené řízení, ze kterého poměrně zřetelně vycítíte, jakou mají zrovna náladu přední kola a zda už se chystají opustit zatáčku přímo po tečně, což je danost na kterou řidiče upozorní s velkým předstihem. Freemont je samozřejmě pořádný kus auta, takže ona typická nedotáčivost je tu tak nějak z povinnosti. U bezmála dvoutunového pořeza s předním pohonem můžete kalkulovat s nezákeřnými jízdními vlastnostmi na suché silnici, běda ale když na výjezd z garáže trochu nasněží. Vzhledem k tonáži Freemonta a případnému používání k rodinným výletům do hor bych se zde víc než jinde přikláněl k pohonu všech kol, který je k mání za příplatek. Ale spíš čistě kvůli sněhu, do jiného terénu se italo-američanem rozhodně nepouštějte.

Motory:

Nabídka motorizací Freemontu sice skýtá lákavý vrchol v podobě 3,6 litrového zážehového šestiválce, je ale nad sicilské slunce jasné, že minimálně ve střední Evropě bude 99% odbytu tvořit jedna ze dvou variant dvoulitrového turbodieselu. My jsme potýrali její silnější provedení se stosedmdesáti koníky, které se pro pohon tohoto rodinného „mnohoúčelníku“ jeví jako zcela dostatečné. Když si odmyslím, že startovací tlačítko musíte pro nastartování nesmyslně dlouho držet, dokud motor nenaskočí, je Multijet zcela hoden své pověsti kultivovaného vznětového agregátu pro 21. století. Až na pár úvodních vteřin po studeném startu se projevuje sice nezaměnitelně "dieselově" avšak měkce a velmi dobře utlumeně. Ochotně se sbírá už od 1.500 otáček a plynule táhne až na dohled červenému poli. Plných 350 N.m točivého momentu nastupuje v 1.750 otáčkách, nejde však o žádný kopanec, jen příjemně hutný přísun síly, která umí s osmnáctimetrákovým cvalíkem příjemně (nikoliv adrenalinově) hodit. Nad očekávání sympaticky se projevoval také šestistupňový manuál s šaltpákou umístěnou klasicky na podlaze. Řazení jde neitalsky hladce a všechny převody vyjma šestky nejsou nepřiměřeně těžké, jak je v poslední době nehezkým zvykem. Velmi rozumná byla spotřeba, která v průměru nepřekročila 7,5 litru. Ve městě bývá apetit o půl litru až litr větší podobně jako na dálnici a s osmdesátilitrovým tankem na naftu tak ujedete pořádný kus cesty. S opuštěním auty a semafory zapráskaných komunikací odběr záhy klesne hluboko pod sedm.

Fiat Freemont se ukázal být exotem v tom nejlepším slova smyslu. Proporčně i designově originálně ztvárněná karoserie halí nad očekávání pohodlný a variabilní interiér prostý nemilých překvapení. Sázkou na jistotu je vyspělý turbodiesel Multijet, který bezmála dvoutunovému pořízkovi uděluje solidní dynamiku při rozumné spotřebě. Neméně příjemné je měkounké odpružení, které dodává na důrazu rodinnému způsobu přepravy při nezmenšené kontrole nad strojem. Vše korunuje cenovka, která v řádech statisíců "podsekává" konkurenční borce, jakými mohou klidně být třeba Ford Galaxy nebo VW Sharan (text autotest)

Plusy a Minusy

(+) pohodlné odpružení

(+) komunikativní řízení

(+) kultivovaný a svižný motor

(+) dobré zpřevodování a řazení

(+) rozumná spotřeba

(+) kvalitní materiály a dobré zpracování

(+) nekomplikovaná, ale funkční ergonomie

(+) pohodlné sedačky

(+) variabilita

(-) levné detaily v zadní části interiéru

(-) nutnost držet startovací tlačítko, dokud motor nechytne

(-) větší náklony v zatáčkách

Fórum Freemont Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Čím svítíte? 17 pavel01 Docky
3 dnů, 4 hodin Čím svítíte?
Zvolavacia akcia na elektroinstalaciu 16 marekzax jerrywolf
3 dnů, 18 hodin Zvolavacia akcia na elektroinstalaciu
Servis Fiat FREEMONT Tipy 12 Robo marekzax
4 dnů, 8 hodin Servis Fiat FREEMONT Tipy
Zahmlievanie predného svetlometu 2 Robo Secoklan
4 dnů, 21 hodin Zahmlievanie predného svetlometu
Stresne okno a zlaby pod stieracmi 3 marekzax Secoklan
4 dnů, 21 hodin Stresne okno a zlaby pod stieracmi
Autoelektrikar SR 3 marekzax marekzax
5 dnů, 6 hodin Autoelektrikar SR
Nedostupnost ojetin s motorem 3.6 v6 5 IronDude Ondrus84
5 dnů, 9 hodin Nedostupnost ojetin s motorem 3.6 v6
Rádio USB a SD, tempomat 4 Robo jerrywolf
5 dnů, 20 hodin Rádio USB a SD, tempomat
Kupa Freemontu automat 4x4 s 300000km 16 Kicky Secoklan
13 dnů, 21 hodin Kupa Freemontu automat 4x4 s 300000km
Freemont - diagnostika, kterou, kde? 3 Maxcz Kicky
17 dnů, 1 hodin Freemont - diagnostika, kterou, kde?


Nové téma

Inzerce / Bazar Vložit nový inzerát

Foto galerie Fiat Freemont

2014 Fiat Freemont
656 x 437 ... 37 KB
2014-06-25  Lars2
2011 Fiat Freemont
1024 x 449 ... 72 KB
2014-06-25  Lars2
2011 Fiat Freemont
729 x 486 ... 74 KB
2014-06-25  Lars2
2011 Fiat Freemont
729 x 486 ... 69 KB
2014-06-25  Lars2


Manuály Fiat Freemont Vložit nový manuál

Manuály uživatelské (9) Přidat

Model Rok Dokument Jazyk Velikost Stran
Freemont 2013 fiat freemont 2013 uconnect zabava komunikace.pdf Česky 910 KB 74
Freemont 2013 fiat freemont 2013 navod k pouziti a udrzbe.pdf Česky 4.99 MB 404
Freemont 2012 fiat freemont.pdf Česky 5.22 MB 364
Freemont 2012 fiat freemont 2012 navod k pouziti a udrzbe.pdf Česky 5.55 MB 372
Freemont 2011 fiat freemont 2011 navod k pouziti a udrzbe.pdf Česky 5.68 MB 348
Freemont freemont uconnect touch sk.pdf Slovensky 1.91 MB 98
Freemont freemont sk.pdf Slovensky 5.46 MB 360
Freemont 2016 00 345 freemont 530 04 534 en 01 09 13 si uc uconnect.pdf Anglicky 840 KB 66
Freemont 2016 00 345 freemont 530 02 337 en 01 09 14 l lg owner handbook 412pg.pdf Anglicky 3.36 MB 412

Ostatní (1) Přidat

Model Rok Dokument Jazyk Velikost Stran
Freemont downgrade to ctp13 en.PDF Anglicky 530 KB 3

Poradna Vložit otázku

Autobaterie   Potřebuji novou autobaterii do: Fiat freemont r.v.2012 , 2.0L., 125 kW diesel. Poradíte mi někdo Prosím jakou koupit autobaterii. Díky.

Ztráta map z navigace Garmin   U Freemonta (2013) se ztratily z navigace Garmin mapy.Poradí někdo co s tím? Děkuji.

5 pipnuti po zapnuti zapalování   Zravim.Co znamená 5pipnutí po zapnutí zapalování u Freemonta? Díky

Kvalitní elektriář   Máte někdo tip na kvalitního autoelektrikáře co dělá fiaty v okolí Žatce?Díky Aleš

Nouzový režim   Zdravim.Freemont 2.0 103kw nepravidelně rozsvěcí symbol motoru se symbolem,dle manualu, ETC a padá do nouzového režimu.Ve Fiatu na diagnostice nic nenašli.Momentálně nesvítilo nic.Nemá někdo zkušenost?Díky

Motory


Rok Kód motoru Palivo [ccm] Válce [kW] [Nm] Počet
ventilů
2011 2,4 benzín 2 360 4 / Řadový 129 kW 330 Nm
2011 939 B5.000 diesel 1 956 4 / Řadový 125 kW 350 Nm
2011 940 A5.000 diesel 1 956 4 / Řadový 105 kW 320 Nm
2011 ERB benzín 3 604 6 / Řadový 206 kW 320 Nm

Naše vozidla Fiat Freemont Přidat vozidlo

2013 Fiat Freemont 2.0

1 fotek

Výkon motoru 125 kW (170 PS) . Palivo diesel. 6-rychlostní Automatická převodovka. Motor 2 000 ccm (122 cui), 4-válec.

2012 Fiat Freemont 2.0

1 fotek  |  31 diskuzí

Palivo diesel. 6-rychlostní Automatická převodovka. Motor 2 000 ccm (122 cui).

2012 Fiat Freemont

1 fotek

Výkon motoru 125 kW (170 PS) . Palivo diesel. 6-rychlostní Manuální převodovka.

2012 Fiat Freemont 2.0

2 fotek

Výkon motoru 125 kW (170 PS) . Palivo diesel. 6-rychlostní Manuální převodovka. Motor 2 000 ccm (122 cui), 4-válec, Řadový.

2015 Fiat Freemont 2.0

1 fotek

Výkon motoru 125 kW (170 PS) . Točivý moment 350 Nm (258 ft/lb) . Palivo diesel. 6-rychlostní Manuální převodovka. Motor 2 000 ccm (122 cui), 4-válec, Řadový, 16-ventil.

Servisní knížky Fiat Freemont

Výmena rozvodov, klínový remeň a predne brzdy(kotuce a platnicky)   Vymena rozvodov, klinoveho remena a predne brzdy- dosky plus platnicky

Vykradeni vozu   Rozbite okno 5.dveri,rozbite okno pz.dveri, posekana vypln pz.dveri, potah operadla, lak.

Montáž LPG   Montáž LPG systému PRINS,

Servisní kontrola   Výměna oleje, filtrů +bezna servis kontrola.

Alternátor   Alternátor - porucha regulátoru - záruka

Alternátor   Cena nového 14000,- repas i s prací 6000