Články


Že by poslanci trefili do černého?

2014-12-09 Přečteno: 770x

Česká kancelář pojistitelů mnoha motoristům vyrobila vrásky na čele. Stačí jedna obálka ve schránce a tušíte, že jde do tuhého. Povinný příspěvek nepojištěných vozů teď ovšem poslanci zrušili. V zákoně už zbývá jen právo vymáhat kompletní škodu po vlastníkovi nepojištěného vozidla, nikoliv však poplatek do garančního fondu.

A nejde jen o tyhle nedobrovolné sběratele, kteří mají něco na dvorku jen tak z rozmaru či lenosti. Koupili jste auto z bazaru? Koupili jste auto na ND? Prodali jste auto? To všechno může být zdrojem potenciálních starostí. Autobazar možná neplatil pojistné za dobu, kdy auto stálo na place, a teď musíte ČKP pracně dokazovat, že povinnost platit není na vás – coby na novém majiteli – ale na bazaru. Chlápek, co vám prodal auto na náhradní díly se ho neobtěžoval odhlásit, ale pojištění platit přestal. Vy teď máte rozebrané auto, které nelze odhlásit, protože vám značky na úřadě nevezmou bez dokladu o ekologické likvidaci. A poplatky se kupí a kupí. Totéž se může stát při prodeji, pokud si neohlídáte, že nový vlastník auto přihlásil na sebe. Povinnost platit tak může být na vás ještě několik dalších let, a pokud nemáte všechny doklady, abyste ČKP dokázali, jak se věci mají, nemáte šanci se dovolat spravedlnosti.

Případů medializovaných v souvislosti s ČKP bychom našli spoustu. Opora v zákoně pro toto „výpalné“ přitom byla mizivá a dokonce by se dalo i hádat, zda máte povinnost dokazovat, že vozidlo nebylo po dobu nepojištění provozováno, vy nebo ČKP. Tak trochu to připomíná praktiky sdružení OSA. Představte si, že máte nepoužívané auto doma, nedali jste značky do depozitu a přijde vám lejstro s účtenkou na třicet tisíc. Co teď s tím?

Sněmovna teď poplatek ruší a to je potenciální výhra pro všechny, kdo by doma chtěli mít víc aut a případně i nějaký ten projekt. Teď si to konečně budete moci dopřát, aniž byste museli platit pojištění na vozy, které nepoužíváte. V USA to mimochodem funguje tak, že můžete platit jednu pojistku a mít třeba sedm aut. Jen musíte vždycky (online to zabere jen pár minut) přehodit pojistku zrovna na ten vůz, který používáte. Tahle multipojistka stojí víc peněz, ale je to ve výsledku levnější a jednodušší, než mít pojistek sedm.

Teprve praxe ukáže, jak bude nové řešení fungovat, ale rozhodně je pozitivní, že jsme se od preventivního a mnohdy nesmyslného trestu dostali k selskému rozumu –  totiž k tomu, že majitel nepojištěného vozu bude platit jen za škody, které přímo způsobí, a nikoliv přispívat do neprůhledného garančního fondu na škody, které způsobí někdo jiný. Presumpce neviny naštěstí pořád ještě funguje, i když jsme na nápravu museli čekat dlouhých pět let!

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články