Články


Takhle dopadne váš přímovstřikový motor, pokud jezdíte moc pomalu

2015-09-24 Přečteno: 1 787x

Pokud motor s přímým vstřikováním používáte jen v nízkých otáčkách, na sacích ventilech se usazuje uhlík.

Určitě jste slyšeli větu, že je potřeba „vyhnat pavouky” z motoru tím, že necháte ručičku se po otáčkoměru proletět až úplně doprava. Někteří mechanici to nazývají „italskou údržbou”, a to aniž by chtěli pouze ospravedlnit rychlou projížďku s Lamborghini těch boháčů, kteří o autech nic neví. Skutečně to totiž má smysl, a to nejen u silných motorů.

Například u některých motorů Audi z řady S mohou uhlíkové usazeniny na ventilech způsobit až jejich nedoléhání, což může znamenat vynechávání u jednotlivých válců. Obrázky u tohoto článku pocházejí z 5,2litrového desetiválce z Audi RS6 minulé generace. Za obrovskými nánosy uhlíku na sacích ventilech nestojí EGR, nýbrž nevalně fungující odvětrávání klikové skříně (nazývané také PCV, Positive Crankcase Ventilation), které nasávalo o něco víc oleje, než mělo. V sacím potrubí prý byly dobré dvě deci oleje.

To samozřejmě není ideální stav, ale kdyby měl tento motor nepřímé vstřikování, nebyl by to až tak velký problém, protože benzín procházející přes sací ventil by ho omýval a výsledkem by byla „pouze” zvýšená spotřeba oleje. Jelikož tu je ale přímé vstřikování, tento samočisticí mechanismus tu neexistuje, a proto může motor vašeho silného Audi dopadnout takto, pokud mu nikdy nedopřejete si trochu protáhnout nohy.

Podle některých zdrojů to není problém jen Audi a koncernu VW, ale všech přímovstřikových motorů, u kterých tak je potřeba hlídat stav sacích kanálů. Např. Ford nebo Toyota. ale také jiné automobilky, údajně nové motory konstruují s přímým i nepřímým vstřikováním právě proto, aby využily výhody přímého vstřikování pro vyšší výkon a nižší spotřebu, ale zároveň se neochudili o tento mechanismus samočištění sání. Dvoulitry série EA888 jsou na tom už prý s odvětráváním klikové skříně lépe.

Občasná jízda ve vyšších otáčkách samozřejmě není samospásná, ale pomáhá zabraňovat přílišnému usazování karbonu tím, že komponenty motoru dosahují vyšší teploty a případné lehké nánosy uhlíku se tím spálí. Znečištění, jaké je vidět na snímcích, však takto nespravíte - mechanik na tomto konkrétním desetiválci prý strávil pět hodin jen čištěním sacích kanálů, půl hodiny mu prý trvalo oškrábat, kartáčky očistit a speciálním přípravkem propláchnout jeden kanál.

I takto znečištěný motor jde zachránit, jen je potřeba se připravit na mastný účet za servis anebo na zdlouhavou práci s kartáčky, pokud se do toho pustíte sami. Tento konkrétní desetiválec údajně potřeboval kromě náročného čištění také nové sací potrubí, které přišlo na 2 tisíce dolarů, tedy asi 50 tisíc korun. A přitom stačilo jen občas vůz trochu více „protáhnout”, kdyby majitel o této věci věděl.

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články