Články


Světový autosalon

2011-04-04 Přečteno: 1 588x

Na co se tento rok těšit?

Každý rok se svět stává jedním velkým autosalonem. Čím víc je v ulicích měst a na venkovských silnicích aut, tím větší je jejich rozmanitost. Globální snahy se ale střídají i s národní hrdostí, typickou třeba u nás.

Přijde Škoda! City Car?

Vyvrcholením přehlídky se tak pro mnoho občanů Česka určitě stane příchod nové a zatím nejmenší Škody, která zatím v portfoliu chyběla. Koncern Volkswagen jakoby vyšel vstříc hlasům z Německa tvrdícím, že se u nás mají vyrábět levnější vozy, protože je Škoda někdy příliš úspěšná. U novinky se vybírá z mnoha jmen, které se řídí formou marketingu. Jedničkou je zatím City Car, se kterým se počítá nejvíc, lidé ale obecně vítají především jednoslovné názvy. Platný tak může být i Citigo nebo Towny, auto totiž bude určeno do města.

Král Audi A6, i Ford Focus?

Bude i několik králů, od kterých se mnoho čeká. Prvním se stane Audi A6, nová limuzína manažerů. Mnoho zahraničních novinářů si její jízdní vlastnosti vyzkoušelo a umístila jí mezi své favority. Audi má proto našlápnuto mezi důležité hybatele automobilovým trhem. Další ze žhavě vítaných premiér je už v pořadí třetí generace Fordu, modelu Focus. Ten na rozdíl od Audi, které znají jeho první majitelé na trh přijde až v měsíci květnu. Prodávat se bude nejprve jako hatchback, později se upraví i do formy prostorného kombi nebo sedanu.

Horké aktuality

Novinky ve světě jsou pestré po všech stránkách. Ať už se jedná o minivozy, modely vhodné pro rodiny nebo formy hybridních vozů. Nadšenci se dočkají i menších sporťáků, kabrioletů a taky terénních vozů. Například nová Honda s označením Jazz přijde na trh v měsíci dubnu, podle přání zákazníků taky spolu s vlastní hybridní verzí. Zatím však nepoběží o novou generaci modelu, ale pouze o speciální facelift. O měsíc později by svojí novou Ypsilonku měla představit Lancia, podobně jako svůj zásadní typ, známý pod jménem Delta.

Firma Fiat, nový žralok?

Pro italského velkovýrobce Fiat, který se stará o Lancie, nadchází i velká zkouška nového nástupu na trh. V prostoru Evropy totiž bude v současnosti zastupovat důležité značky amerického koncernu z Michiganu, hlavně ty se jménem Chrysler. A květen se ukáže jako podstatný bod zájmu veřejnosti, na trh se totiž uvedou modernizované Jeepy značek Wrangler a Compass. Větší typy často doplňuje i malé auto do města. Během května se tak ukáže i nová KIA Picanto, vhodná jako druhý vůz do rodiny a městského provozu.

Silnější třída

I značka s trojcípou hvězdou se mění. Mercedes ztrácí typicky ženské tvary předešlých generací. V autosalonech tak můžete dnes objevit nový sporťáček Mercedes-Benz s označením SLK. U dalších větších aut se podobně projeví nový facelift Mercedesu ve třídě C. Nové kupé této třídy se do prodeje dostane v červnu. Naprosto obnovený přijde v květnu combi i40cw od Hyundai. Asijská značka se touží zavést jako konkurence modelům ve třídě malých sportovních kupé i se svým Velosterem, především vůči typu Volkswagen Scirocco.

Prostor a luxus

Japonská Honda zase přinesla další modernizaci pro svůj model Accord. Ještě obdivovanější se však jistě stanou nejen v Asii velká, prostorná a drahá auta v luxusních úpravách. Zájemci o výjimečné auto budou moci využívat Audi RS3 nebo BMW 1M. U této značky mohou zájem projevit taky o velké kabriolety jako BMW 6, které se nyní prodávají dobře na celém Dálném Východě. Rozsáhle se ukáže i nabídka nových a modernizovaných SUV. Nověji se tak upraví Chevrolet Captiva a očekávaný pickup od značky Volkswagen, Amarok.

Aktivní prázdniny

Podle slibů automobilek se toho hodně stane o prázdninách. Minulé roky přitom v té době probíhaly poklidně. V letním období se uvedou na trh nové modely, kterých se opravdu nadměrný počet ukáže ještě před autosalonem ve Frankfurtu nad Mohanem. V současnosti je hlavně dotvářený Chevrolet typu Aveo, výrobce přijde s verzí sedan a hatchback, doplní ho i Chevrolet Cruze 5D. Facelifting čeká na Tiguan od VW, stejná firma dokončuje kabriolet Golf.  Překvapením může být Kia Rio, taky se ukáže francouzský Citroën DS4.

Našlapaný podzim

Po Frankfurtu přijdou na řadu další generace aut. Nedávno jezdil v Praze s kamufláží typ ML od Mercedesu, stejná značka odprezentuje i nový vůz třídy B. Prodávat by se měly další novinky od firem, které představily nové typy na jaře či v létě. Týká se to hlavně Audi Q3 nebo A6 avant, používat se budou i Lancie Thema a Grand Voyager, výrobce Fiat ukáže taky typ Freemont. Hodně prodávanou se jistě stane nová Toyota Yaris, podobně na tom může být i nová generace Opelu Zafira. Nabídku doplní Saaby 9-4X a 9-5 SportCombi.

Hybridy a elektromobily

Tajemný Peugeot 3008 Hybrid4 navazuje na sady hybridních aut, kterých zatím není tolik. Přesto jejich řady porostou během celého roku. Dosud není moc ani elektromobilů, i když ty svým počtem narůstají po celém světě. V Čechách se zatím na jejich výrobu jenom čeká. Mezi ně přitom patří vozy oslavované odborníky, jako je Opel Ampera, Nissan Leaf či Chevrolet Volt, který má být jedničkou na podzim. Půjde na vybrané trhy v západní Evropě a USA, kde už funguje síť nabíjecích stanic, u nás si nejspíš budeme muset počkat.

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články