Články


Prokazování povinného ručení

2008-05-17 Přečteno: 6 371x

Jak se prokazuje povinné ručení

A věřili byste tomu, že spousta řidičů ani neví, jakým způsobem by měla policistům prokázat uzavření povinného ručení? Hodně jich s sebou vozí doklad o zaplacení složenky v domnění, že tím učiní zákonu za dost. To se ale šeredně pletou. Jak se potom asi diví, když dostanou pokutu za nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti.Zrekapitulujme si proto, jaké doklady by měl mít řidič při řízení motorového vozidla u sebe: Vedle řidičského průkazu, osvědčení o registraci vozidla (tzv. malého techničáku) je to právě doklad, kterým se prokazuje pojištění odpovědnosti. Tenhle doklad, jehož vzor stanoví vyhláška, každému vydala pojišťovna a jsou na něm uvedeny identifikační údaje o vozidle a jeho provozovateli.Jiný doklad o pojištění odpovědnosti, než který stanoví vyhláška, po vás nikdo chtít nemůže. Stejně tak nemůže chtít ani žádný doklad o tom, že pojistné na povinné ručení opravdu platíme to je jen mezi námi a naší pojišťovnou. Pokud nám žádný z uvedených dokladů nechybí, můžeme v klidu usednout za volant auta nebo řidítka motorky.Pro úplnost se sluší dodat, že řidiči starší 60 let u sebe musí mít i doklad o zdravotní způsobilosti, a řidiči profesionálové, kteří se povinně podrobují pravidelným zdokonalovacím školením, průkaz profesní způsobilosti řidiče. To je kapitola sama pro sebe.

Zelená karta od června nejen do ciziny

Zelená karta dosud sloužila jenom při cestách do ciziny, takže ji většina řidičů vůbec nepotřebovala a pokud ji od pojišťovny dostali, s klidným svědomím ji mohli založit. Od 1. června 2008 se to ale radikálně změní. Ve volných chvílích už proto pomalu můžete začít pátrat, kde že to máte zelenu kartu schovanou. Pojišťovny nám je totiž většinou vydávají automaticky. Podle novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zelená karta nahradí dosavadní doklady o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Bude už tedy úplně jedno, jestli auto řídíte u nás nebo v cizině, od 1. června 2008 se i našim policistům bude předkládat ke kontrole zelená karta. Je sice pravda, že po určitou přechodnou dobu budou platit i dosavadní "národní" doklady o povinném ručení, ale pouze do konce tohoto roku. Po 1. lednu 2009 už s autem bez zelené karty nevyjedeme. Zelená karta se vydává vždy s platností na jeden rok, což je zásadní rozdíl oproti dosavadním dokladům o pojištění odpovědnosti, které jsou většinou vydány na dobu neurčitou.

Vyššími pokutami k lepší paměti!

A když už se zákon mění, nezapomněl zákonodárce na to, že by nebylo od věci přísněji trestat naši zapomnětlivost. A proto se od 1. června 2008 zvyšují pokuty za nepředložení dokladu o pojištění (od června zelené karty) policistům ke kontrole. Napříště nás taková děravá paměť, kdy si tenhle doklad zapomeneme třeba v jiné bundě, přijde v blokovém řízení až na 1500 Kč, ve správním řízení pak na 1500 až 3000 Kč. A to už se dá - s ohledem na minimální závažnost takového přestupku - považovat za pořádnou pálku.

Autor: Jan Kněžínek

Diskuze o článku Nové témaČlánky