Články


Nová auta musí mít automatické denní svícení (DRL)

2011-02-07 Přečteno: 2 102x

Nová auta musí mít automaticky se zapínající světlomety

Od dnešního dne musí mít každý vyrobený osobní automobil a malé transportní vozidla pro EU zabudovány světlomety, který se automaticky zapnou za denního světla. V pondělí totiž nastupuje do platnosti směrnice o těchto světlometech, schválená ještě v roce 2008.

"Automatický denní světla (DRL = Daytime Running Lights) budou důležitým krokem k tomu, abychom snížili počet úmrtí na evropských cestách. Jsou to taky dobré správy pro ochranu životního prostředí, protože menší spotřeba energie redukuje emise CO2 v porovnání s normálními světlometmi," komentoval nástup opatření Antonio Tajani, komisař pro průmysl a podnikatelského prostředí.

Dle čísel komise došlo na silnicích unie v roce 2009 k 35000 úmrtím, na každé úmrtí připadají 4 zranění s doživotními následky, 10 vážně zranění a 40 lehce. Tyhle údaje klesají sériemi opatření Evropské komise, kterých součástí je taky zabudování světlometu, které se ihned zapnou po nastartování motoru.

Podle posledních výzkumu, účastníci silničního provozu, včetně chodců a motocyklistů, lépe a dřív rozpoznávají blížící se auto s DRL než s klasickými potkávacími světlami. DRL se zapnou za denního světla automaticky nastartováním motoru. Během noci musí řidič světla zapnout manuálně, v tomhle případě se DRL automaticky vypínají.

Z hlediska životního prostředí, DRL je efektivním řešením viditelnosti vozidla. Technologie je vyvinuta na použití během dne a je mnohem efektivnější než existující světelné zdroje. Spotřeba energie DRL je 25-30% oproti energii spotřebované standardními světly.

Pro nové autobusy a velká nákladní vozidla se bude vztahovat stejné opatření až od srpna 2012.


zdroj: europa.eu, autor: Nel

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články