Články


Fiat Tipo 2016: Bravo nástupce vychází ze sedanu Egea

3 komentářů 2015-10-20 Přečteno: 1 645x

Italská automobilka se má už v příštím roce vrátit do nižší střední třídy s novinkou oživující jméno Tipo a nahradit již přes rok nevyráběné Bravo, má se ale Golf a spol. bát?

Loni v létě se zastavila výrobní linka produkující model Bravo nabízený Fiatem od roku 2007. Jeho nástupce italská automobilka nepředstavila, místo toho dala přednost vozům rozšiřujícím typovou řadu 500. Nižší střední třídu, tedy pořád nejprodávanější evropský segment, Fiat sice definitivně neopustil, ukázal však pouze koncept Aegea, který míří pod označením Egea na trhy nakloněné čtyřdveřovým sedanům.

Fiat si tento svůj poměrně vážný handicap nepochybně uvědomuje, což je důvodem, proč intenzivně pracuje na nástupci. Jeho příchod na trh je naplánován na podzim 2016 (patrně po premiéře na pařížském autosalonu), podle informátorů hned několika britských médií vůz ponese staronové jméno Tipo a dorazí hned ve dvou pětidveřových karoseriích jako hatchback a kombi, jehož podobu naznačují ilustrace Thea China.

Pod kapotou obou vozů se dostanou přeplňované benzínové čtyřválce o objemu 1,4 a 1,6 litru, zatímco naftové pohonné jednotky budou zastupovat třináctistovky a šestnáctistovky MultiJet. Základní rozměry auta pochopitelně známé nejsou, předpokládá se ale, že Tipo bude poněkud kratší než 4,5 metru dlouhá Egea, naopak rozvor 2,64 metru by mohl zůstat identický.

Volba jména Tipo patrně příliš překvapivá není - tento model vyráběný od konce 80. až do poloviny 90. let byl u zákazníků ve značné oblibě. Následující modely Bravo/Brava byly taktéž docela populární, ale Stilo a Bravo na úspěch předchůdců již nenavázaly. Fiat si dost možná slibuje, že jde o signál návratu k úspěchu, asi se ale shodneme na tom, že skutečný úspěch bude záležet na kvalitě samotného produktu.

zdroj: autoweb.cz

Nový sedan FIAT TIPO. Fiat chce cenou napodobniť Daciu!

Fiat v Turecku práve predstavil svoj nový kľúčový európsky model s názvom Fiat Tipo. V Turecku sa naďalej bude volať Egea (AEgea), avšak v Európe si do mena zoberie kus histórie automobilky. Predstavitelia Fiatu sa vyjadrili, že chcú v Európe napodobniť úspech automobilky Dacia, ktorá spadá pod francúzsky Renault. Avšak Tipo ani zďaleka neútočí na modely značky Dacia. Sedan Tipo a od neho odvodené ďalšie verzie (hatchback, kombi) patria do vyššieho segmentu – do segmentu C. Tipo sa teda všetkými svojimi verziami bude pohybovať v segmente známom ako nižšia stredná trieda, respektíve segment Golf. Avšak Fiat tvrdí, že sa nepostaví do cesty ani Golfu, ani Astre, ani Méganu, či Focusu, ich cenu chce podliezť a poskytnúť lacnejšiu alternatívu.

 

I keď automobilka zatiaľ neuverejnila cenu automobilu, odborníci očakávajú, že na západe sa bude pohybovať okolo 12-tisíc eur. U nás by auto mohlo byť výrazne lacnejšie, odhadom by mohli základné verzie bez väčších problémov podliezť hranicu 10000 eur, avšak to je skutočne len predpoklad. Ako to bude naozaj úkáže až čas.

Tipo sedan sa môže u nás postaviť napríklad proti Peugeotu 301, či Škode Rapid, hatchback s verziou kombi zas proti spomínanému Golfu a ďalším.

Isté je, že Tipo sa bude vyrábať v Turecku, svoju púť Európou začne na domácej pôde v Taliansku a nasledovať budú ďalšie kľúčové trhy. Predaj by sa mal spustiť v priebehu decembra, respektíve (u nás) začiatkom budúceho roka).

Tipo je 4,5 metra dlhý, 1,78 metra široký a 1,48 metra vysoký. Má 2,64 metrový rázvor a kufor má kapacitu 510 litrov. Od takého Rapidu je teda vo všetkých oblastiach s výnimkou litráže kufra (Rapid 550 l) väčší o niekoľko centimetrov, resp. v prípade výšky milimetrov.

V Turecku je Tipo (Egea) k dispozícii s troma motorizáciami. Na začiatku stoji 1,3 litrový naftový Multijet II s výkonom 94 koní. Ponuka pokračuje jediným benzínovým motorom s objemom 1,4 litra a s výkonom 94 koní (16 V). Nasleduje 1,6 litrový naftový agregát Multijet II s max. výkonom 120 k.

V Európe sa však predpokladá širšia ponuka motorov, očakávať možno tiež prepĺňanú 1,4 litrovú benzínovú motorizáciu.

Auto nechce na zákazníkov útočiť sparťanskou výbavou a ponúkne (v štandarde i za príplatok) moderné prvky ako parkovacie senzory, parkovaciu kameru, asistenčných pomocníkov, infotainment Uconnect s navigáciou, multifunkčný volant a ďalšie. K dispozícii má byť tiež automatická prevodovka, automatická klimatizácia, či sedadlá v kombinácii látka/alcantara resp. koža.

Fiat od modelu Tipo očakáva nielen zvýšenie predaja, ale tiež zabezpečenie ziskovosti automobilky v Európe na dlhšie obdobie. Mimochodom, Fiat nedávno oznámil, že sa mu zatiaľ darí udržiavať nielen zisk ale aj predajnosť a vyzerá to, že rok 2015 bude v čiernych a konečne nie červených číslach.

zdroj: podkapotou.zoznam.sk

fotky zdroj: autoweb.cz --- podkapotou.zoznam.sk --- treophiluschin.com

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Fiat Tipo 2016: Bravo nástupce vychází ze sedanu Egea 3 Lars2 Lars2
1 let, 4 měsíců Fiat Tipo 2016: Bravo nástupce vychází ze sedanu Egea

Foto galerie


Články