Články


Fiat poslal nové Tipo na cestu kolem světa, aby dokázal, že vydrží. Jak to dopadlo?

2017-02-08 Přečteno: 216x

Fiaty neplatí za etalony trvanlivosti či spolehlivosti a Italové se s tím snaží bojovat. Třeba tak, že nechají nové Tipo ujet 24 000 kilometrů za 52 dnů.

Uplynulo již 144 let od chvíle, kdy poprvé vyšel slavný román Julese Vernea „Cesta kolem světa za 80 dní“. Od té doby byla tímto dílem inspirována celá řada filmařů a samozřejmě i dobrodruhů. Dnes přitom díky navazujícím leteckým spojením není třeba tak dlouhé dovolené, vše se dá zvládnout během pár dnů. Že přitom namísto různých divů světa uvidíte pouze letušky a letiště, asi není třeba dodávat, v takové chvíli ale bude vaší prioritou asi něco jiného, než kochání se přírodou.

Pokud si ovšem chcete o trochu více užít, můžete vyrazit po svých. Respektive za volantem automobilu, jako to zvládl turecký novinář Okan Altan. Ten krátce po debutu nového Fiatu Tipo sedan (známého v jeho domovině pod označením Egea) oslovil tamní zastoupení automobilky s myšlenkou cesty okolo světa. Záhy dostal požehnání, vůz náhodně vybraný z výrobní linky, peníze na cestu a spolucestujícího v podobě fotografa Savase Yilmaze.

Jeho pouť odstartovala z Turecka vzhůru směrem k Transsibiřské magistrále. Předtím ovšem bylo nutné projet Rumunsko a především Ukrajinu, která již v té době čelila válečnému konfliktu s Ruskem. Pocit nebezpečí byl přímo hmatatelný, což jen násobily nefungující telefony a elektřina v Oděse. Mimo to bylo nutné počítat se špatným stavem vozovek. Přesto se ale nakonec Altan i Yilmaz dostali na ruskou hranici.

Jízda po legendární trase byla vzrušující i skličující. Kvůli dodržení časového harmonogramu bylo třeba cestovat i rychlostmi okolo 180 km/h, i tak ovšem byla příležitost k vypití šálku kávy u jezera Bajkal, kde teploty klesají i na -58 stupňů Celsia. Tak se ovšem děje v zimě, v létě zde místo počasí řádí komáři, kteří vůči těm evropským dosahují trojnásobné velikosti.

I tato překážka byla ale nakonec překonána, stejně jako obstrukce spojené se vstupem do Japonska. Tipo, respektive Egea, s tureckými registračními značkami, bylo totiž vůbec prvním takovým vozem, jež se do Země vycházejícího slunce dostalo. Bylo tak třeba nemalého papírování, což samozřejmě vedlo k menšímu zdržení. Nakonec dobře dopadlo a po projetí Země vycházejícího slunce se oba cestovatelé a auto dostali na loď, která je po 11tisícikilometrové plavbě vysadila v Mexiku.

Jules Verne se v polovině předminulého století nezabýval čímsi, jako je celnice. Ty jsou ovšem dnes věcí nezbytnou a pro Altana i Yilmaze nezapomenutelnou, neboť na té mexické strávili jedenáct dní. Původní plány na objetí světa za 80 dní tak byly rázem v trapu, nyní již bylo cílem jen úspěšné splnění mise. K tomu ovšem bylo třeba dosáhnout břehů Atlantiku, odkud následovala cesta do Evropy.

Zatímco plavba z Japonska do Mexika zabrala 20 dní, návrat na Starý kontinent čítající šest tisíc kilometrů si vyžádal dvojnásobek - lodi totiž staví v každém přístavu. Fiat Tipo ale nakonec dosáhl cíle, přičemž během 133 dnů navštívil 22 zemí a 122 měst. Přitom zvládl urazit 17 tisíc kilometrů na vodě a především 24 tisíc kilometrů na souši.

To není úplně mno, řada motoristů ji běžně zvládne za pár měsíců. Altan a Yilmaz ovšem k jejímu pokoření potřebovali pouze 52 dnů za volantem, přičemž čtyři tisíce kilometrů jeli po vskutku náročných površích. Není proto divu, že vůz po návratu vykazoval známky opotřebení, jaké lze čekat u sedanu po sto tisících kilometrech.

Na druhou stranu je třeba sejmout klobouk, neboť servis byl třeba pouze jednou, a to kvůli výměně oleje. Dvakrát pak ještě došlo k píchnutí pneumatiky, tím ovšem problémy s „hardwarem“ skončily. Pokud tedy máte pocit, že Fiat nevyrábí kvalitní vozy, můžete okolo světa vyrazit sami. Vězte ale, že kromě jiného budete potřebovat 1,7 tuny paliva...

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články