Články


Dobrovolní dárci orgánů

2007-05-27 Přečteno: 6 277x

A průkazku máš?

Ozývá se občas výkřik z našeho vozidla na ostatní účastníky silničního provozu. „Jakou průkazku? K čemu průkazku?“ ptá se jistě každý, kdo tento „nadšený výkřik“ někdy zaslechl. „No přece průkazku dárce orgánů,“ ozvala by se odpověď, kdybychom v té době nebyli každý někde úplně jinde. Prostě si poslední dobou všímám toho, že někteří lidé pravděpodobně pochopili, že této společnosti již ničím nepomohou, k ničemu jí nejsou, nic jí nepřináší, a proto se rozhodli darovat nám všem to nejcennější – svoje orgány.

Nejtypičtější ukázkou dobrovolného dárce orgánů (dále jen DDO) je chodec přesvědčený o své „absolutní přednosti před vším, co se hýbe“, který nadšeně vkročí do vozovky naprosto bez ohledu na dopravní situaci. Určitě to všichni známe a po zvládnutí těchto situací (většinou za cenu několika šedivých vlasů, zkrácení délky života o několik dní, u jedinců se slabším srdcem téměř infarktu) velmi srdečně oceníme obětavost tohoto chodce, který se rozhodl rozšířit řady DDO zrovna, když projíždíme okolo. Měli bychom se cítit poctěni skutečností, že jsme pro něj byli tak důležití, že si k tomuto významnému životnímu kroku vybral právě nás.

Další mou oblíbenou skupinkou DDO jsou někteří cyklisti. Jedu si takto navečer domů z práce a vjíždím (dokonce ze správné strany) do jednosměrky vedoucí k našemu domu. Tak tak se vejdu mezi v křižovatce frajersky zaparkovaná vozidla, když tu najednou, kde se vzal, tu se vzal, mi zepředu na kapotu klepe cyklista. Prostě se vydal v jednosměrce vpřed. Opět člověku nezbývá, než vystoupit, a poděkovat mu za jeho vydatnou pomoc nemocným lidem, kterým se rozhodl pomoci v těžké životní situaci. Z dalších jednostopých dárců oceňuji hrdiny na báječných benzínových strojích (které bývají občas létajícími), kteří usednou na svůj motocykl pouze v kraťasech a tričku, s helmou nedbale nasazenou na hlavě (pokud již nějakou mají, není to zdaleka pravidlem) a vydají se vstříc dálnici ke konání dobra a spáse životů.

V neposlední řadě bych velmi rád pochválil DDO na dálnicích, kteří nehledě na nebezpečí své a svých bližních jezdí po D1 či D2 (jinudy se moc nepohybuji, tudíž výskyt nemohu potvrdit) stále stejně rychle (pravidelně 220 km/h) bez ohledu na počasí. Děkuji vám, přátelé, vaše skutky jsou o to cennější, že s sebou vezmete další NDO (nedobrovolné dárce orgánů), kteří nejsou tak altruističtí jako vy a (považte) své orgány by si rádi ještě nějaký moment ponechali.

Vám všem, milí dárci, bych chtěl z hloubi srdce poděkovat, že jste se rozhodli k tomuto kroku, že jste ochotni obětovat váš život ve prospěch trpících. Děkuji, děkuji, děkuji.

Chci vás však požádat o jediné: vynechte z toho, prosím, mne. Já bych si své orgány rád ponechal k dalšímu použití

Pozn.: Ano, vím, že dárcovství orgánů od 1. září 2002 funguje jako opt-out (tzn. je potřeba vyjádřit explicitní nesouhlas s odběrem orgánů, existence průkazky tedy není potřeba). Přesto se mi tento termín natolik zažil, že se s ním nějak nechci rozloučit

STOUPA


Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články